O projekcie
Cel projektu
Pierwszym i najważniejszym celem projektu jest popularyzacja osiągnięć naukowych z dziedziny nauki o Ziemi i środowisku wśród uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa wielkopolskiego, tym samym pobudzenie zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi ze środowiskiem przyrodniczym oraz jego współczesnymi dynamicznymi zmianami i ich wieloaspektowymi konsekwencjami.
Drugim celem projektu jest poszerzenie wiedzy nauczycieli geografii o najnowsze osiągnięcia w reprezentowanej dziedzinie oraz ułatwienie jej przekazywania za pomocą materiałów dydaktycznych, zawierających scenariusze lekcji i karty pracy do zagadnień poruszanych w trackie realizacji projektu. Wymiernym rezultatem działań będzie – poza wspomnianymi materiałami dydaktycznymi – cykl wykładów z zakresu nauk o Ziemi i środowisku dla uczniów szkół ponadpodstawowych województwa wielkopolskiego. Zbiór materiałów dydaktycznych przygotowany dla nauczycieli geografii umożliwi utrwalenie treści przedstawionych podczas wykładów, a także przeprowadzenie podobnych zajęć szkolnych w kolejnych latach.
Realizacja projektu
Wydarzenia będą organizowane na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w roku szkolnym 2022/2023 oraz 2023/2024. Zaplanowanych zostało 10 seminariów, w trakcie których łącznie wygłoszonych będzie 40 wykładów.
Dodatkowo, dwukrotnie przeprowadzone będą warsztaty metodyczne dla nauczycieli dotyczące głównie realizacji zajęć terenowych. Szkolenie w zakresie zajęć terenowych jest istotne i zgodne z podstawą programową kształcenia ogólnego w zakresie geografii w szkołach ponadpodstawowych, gdzie zwraca się uwagę na prowadzenie obserwacji i pomiarów w terenie, analizowanie oraz przetwarzanie pozyskanych danych i formułowania wniosków na podstawie własnych obserwacji, pomiarów i badań. Na warsztatach omawiane będą również zagadnienia przedstawione w trakcie wykładów, co przyczyni się do podniesienia kompetencji nauczycieli.